Basit bir akorun altere edilmiş bütün hallerini duymalı ve akor üzerinde seslendirebilmelisin (özellikle vokaller için). 

 

II-V akor yürüyüşünü, sanki örgü ören bir annenin el alışkanlığındaki hakimiyeti gibi, 12 tonda piyanoda hakim bir şekilde çalış. Pozisyon almak (voicing) için CM’de: II (L: 1-7, R: 3-5-9) – V (L: 1-3, R: 7-9-13). Aynı pozisyonda farklı (1-2-3-4 aşamada) tansiyon sesleri vermek için CM’de: (1) D-9 G9 13    (2) D-9   Gb9 13    (3) D-9   G+9 13    (4) D-9   G9 b13    (5) D-9   G b9- b13    6) D-9   G+9-13 

 

Mümkün olduğunca repertuarı ezberle, notalara fazla bakmamaya çalış. 

 

Swing i hissetmek için, dörtlük içinde sağ el üçlemeye karşı sol elde iki sekizlik (ve bunları yer değiştirerek) gelecek şekilde ters gam çalış. 

 

Timing’in (yerinde hareket) önemi: Doğaçlamada yanlış nota yoktur, timing’siz nota vardır. Her şey yapabilirsin ama zamanlama iyi olmalı. 

 

İnsanoğlu her zaman iyi çalamayabilir. Fakat belli bir standardı vardır. Büyük bir usta, “bazı konserde kötü solo attığım da oluyor ve o an bunu bir daha yapmayayım diyorum ama en kötü attığım solo yine bilet fiyatını karşılar; lakin bazen de öyle bir solo atıyorum ki paha biçilemez” diyor . . . 

 

Büyük ustaların bile konsere çıkmadan önce solo için kolaj çalışmalarını yaptığı el yazıları görülmüş. Yani bu caz müziğinde muhakkak solo için hazırlık olabiliyor. 

 

İzleyici sıkmamak, bar masasında birbirleriyle konuşturmamak ve dikkati üzerine çekmek için uzun soluklu ve mimikli sololar (heykel gibi olmasın, ona mimiklerinle can ver) çalabilirsin. Ayrıca aynı akor üzerinde diziden bağımsız başka dizilerin güzergahına girebilirsin: IN-OUT HARMONY. Ama bunun için zamanlama iyi olmalı. Yoksa sırıtır.. 

 

Sololarını hafiften başlat ve 2., 3., … chorus larda giderek yükselt. İçinden veya dışından şarkı söyle. Şarkıyı söylerken de notaya dök. Atraksiyonlu akorlarda cambazlık yap. 1. chorus da melodiyi hissettir, hemen uzaklaşma. Sololarda melodi etrafında dönebilirsin. Melodiyi tersten çalabilir, çalarken alterasyonlu seslerini kullanabilirsin. 

 

Transkripsiyon çalışmanın en önemli amaçları; analiz etme (bu akor üzerinde neden bu dizi ? neden bu ses ? nasıl bir ritmik yapı ?), transkripsiyondaki ifadeyi kesip uygun yerlere yapıştırma ve bunu 12 tondan çalabilme ve bu yollarla da kulağı terbiye etmektir. 

 

Klasik batı müziğinde bir modülasyon sayfalar sürebilir. Caz da ise 2 ölçü içinde modülasyon gerçekleşebilir. Caz müziği bir dantele çok uzaktan bakar, genel bir sound olarak inceler. Klasik batı müzik ise o danteldeki motifleri didikler. Her bir hareketi sorgular. 

 

Caz dersi bazen sadece hocanın konuşmalarını dinleyerek geçebilir: öğrencide iyi bir teknik olabilir ama ufkunu açmak lazım . . . Bazen de ders sadece çalarak geçebilir; hocayı izlemek, resmini çekmek, onun voicing lerini taklit etmek gibi . . . 

 

Yazarken en çok ihtiyacım olan sessizlik; ondan besleniyorum.