Biyografi

1987 Niğde-Ulukışla doğumlu olan Mustafa Avşar, ilköğrenimini Ulukışla Kemal Paşa İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini ise, piyano ile müzik eğitimine burada başladığı Niğde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde yaptı.

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini, ağırlıklı olarak müzik teorisi ve piyano alanlarında olmak üzere Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi dışında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırma Merkezi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden çeşitli dersler aldı.

Yüksek lisans programı içerisinde Liszt Ferenc Müzik Akademisi Kodály Enstitüsü’nde müzik teorisi alanında armoni öğretim metodolojisi geliştirdi. Geliştirdiği metodolojinin, doktora tezi kapsamında lisans öğrencileri üzerindeki başarılı etkilerini ortaya koydu. Bu metodolojisini, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak verdiği derslerde uyguladı ve yurt genelindeki çeşitli üniversitelerde konuyla ilgili seminerler verdi.

Halen öğretim üyesi olarak görev yaptığı İstanbul Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı’nda ve eğitmen olarak görev yaptığı Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’nde verdiği derslerde metodolojisini uygulamaya devam etmekte ve birkaç kitaptan oluşacak olan armoni kitapları serisine dönüştürme sürecindedir. Akademisyenliğinin yanı sıra müzisyen olarak da yaşamını sürdüren Avşar’ın 2008 Avrupa YAMAHA Müzik Vakfı piyano yarışması birincilik ödülü, 2011 YAMAHA firması piyano başarı ödülü, KALAN/Z Müzik etiketiyle 2018’de yayınlanan ACILI PİZZA isimli caz piyano-rhodes albümü ve PAN Yayıncılık’tan 2022’de yayınlanan ARMONİ 2.0 isimli armoni kitabı bulunmaktadır.