Diyatonik dizileri kurduktan sonra kromatik (bebop) servis elemanlarını devreye koyalım. C majör sadece beyaz tuş olmasın! Bırak apojatürler’ler çözülmesin! 

 

Gamı bitirme! Do’da bitme! Evden çık ve bir daha dönme! Kaybol ve adres için garantici olma, farklı güzergahlar keşfet! 

 

Duyduğun basit bir akoru, üzerine yerleşebilecek tüm altere sesler ile birlikte duyabilmeli ve anımsayabilmelisin 

 

Gereksiz sesleri DELETE et, kaç notayı nereden ve ne için aldığının hesabını ver. 

 

Akorda gereksiz ses çiftlemelerine (katlama) girişme! 

 

Gm akorunda: bas Sol, piyano: La-Do-Fa, vokal: La-Si bemol yapsın. Bu tınıyı, sanki kendi adın gibi içselleştir ve hemen tanı. Kurulumda farklı notaları “add” yapıp renk arayışına gir. 

 

CM de Do-Mi-Sol-Si yi herkes kullanıyor artık, bunun yerine Do-Re-Sol-Si çal (G/C). Veya CM de üzerine farklı denemediğin akorları (EM gibi) kur. Slash (/) akorlar yarat. Bildiğini çalma, bilmediklerini dene. Bilinen geleneksel geçişlerin yerine CM den Am ‘e; Do-Re-Sol/Do – Sol-Si-Re/Do – Sol#-Do#-Re#/La şeklinde geç. 

 

SOLO için önce parça akorlarının dizilerini çal. Sonra akor değiştikçe farklı akor dizilerinin birbiri ile aynı olan seslerini (bu sesleri boya) farklı veya aynı ritmik yapı ile yinele. En fazla 3-4 nota peşinde koş. İfadeler arası boşluklar (cut time) verip o 3-4 notayı yine tekrar dile getir. Karşıdaki kişiye; üzerine basa-basa, “alın size” der gibi onlara inandırarak ve dikte ettirerek yap. O 3-4 notayı timing-tuşe-cümleleme ile varyasyonla. Sıkılmış gibi çok önemsemeden çal. “Vay be! . . . 3-4 nota ile soloyu bitirdi” desinler. 

 

Çalarken kendinden ayrılıp kendini seyret. 

 

İmitasyon (taklit) çok önemli. Ustaların transkripsiyonlarındaki ifadelerini çalışıp kendi haznene adapte et.